To bardzo ciężka praca

Zbiór truskawek to bardzo ciężka praca. Pomyśl zatem czy jest to zajęcie dla Ciebie. Zbiór zaczynamy codziennie, już ok. 4:15 rano; o godzinie 4:00 wyjeżdżamy na pole. Wtedy od razu ruszamy do pracy. Gdy zaczynamy, jest jeszcze ciemno, mokro i zimno. Pracujemy 7 dni w tygodniu, niezależnie od pogody. Słońce czy deszcz, nie ma mowy o wolnych dniach, każda nieuzasadniona nieobecność podlega dopłacie do kampingu w wysokości 15 Euro!!!

Każdego dnia pracujemy do końca, czyli do godziny 16:00, lecz w czasie pełni sezonu mogą zdarzyć się dni dłuższe. Ewentualna choroba musi być zgłoszona u Pani Kempingowej.

Wszyscy nasi pracownicy są ubezpieczeni na czas pobytu. W razie potrzeby udzielana jest pomoc lekarska.

Gospodarowanie czasem pracy

Przeważnie pracują Państwo w systemie akordowym i dlatego tak ważne jest odpowiednie wykorzystanie czasu pracy. Nie warto marnować go na niepotrzebne przerwy. Pauzę śniadaniową określacie sobie sami. Pamiętajmy jednak, że rano zbiera się najszybciej, są Państwo wypoczęci i jest chłodno. Radzimy więc wykorzystać ten czas i jak najwięcej zbierać.

Każdy musi zebrać odpowiednią ilość kilogramów na godzinę. Osoby, które tych norm nie wypracują, będą niestety odsyłane do domu. Robimy to po to aby każdy w naszej firmie był w pełni zadowolony z zarobków jakie Wam oferujemy.

Zbieramy każdy dobry owoc

Każdy dobry owoc zbieramy delikatnie i odkładamy do szalki. Zbieramy też truskawki klasy II, te trafiają do wiaderek. Ważne jest aby swoją rajkę zebrać do samego końca. W każdej grupie są Kierownicy i Brygadziści. Ich zadaniem jest zarządzanie pracą grupy. Pilnują oni też jakości pracy. Ich obowiązkiem jest uprzejme traktowanie wszystkich zbieraczy. Pamiętajmy jednak że im też należy się szacunek.

Na polu znajduje się świeża, sucha słoma. Jest to bardzo wygodne ponieważ jest czysto. Aby uniknąć ryzyka pożaru na terenie całej plantacji obowiązuje zakaz palenia papierosów!!!

Około godziny 12:00 na pole dowożony jest gorący obiad. Jadamy go wspólnie w specjalnym namiocie. Można tam godnie odpocząć w miejscu osłoniętym od słońca czy deszczu. Takie rozwiązanie oszczędza Państwa czas.

Przygotowanie do pracy to podstawa

Podkreślamy raz jeszcze, będziecie Państwo pracować na zewnątrz. Często pada deszcz i równie często panuje upał. Musimy być przygotowani na każde warunki. Zabieramy zarówno lekkie i przewiewne ubrania jak też grube i ciepłe. Koniecznie zabieramy kilka kompletów ubrań na zmianę. Czapkę lub kapelusz przeciwsłoneczny oraz koniecznie krem z filtrem UV. Nie organizujemy dla Państwa kaloszy, prosimy zatem, zaopatrzyć się w nie we własnym zakresie.

Ubranie przeciwdeszczowe zapewnia bezpłatnie firma Karls. Pobieramy je podczas meldunku. Komplet zawiera: kurtkę i spodnie przeciwdeszczowe. Każdy komplet po zakończeniu pracy obowiązkowo należy zwrócić w dobrym stanie. Za uszkodzone spodnie pobierana będzie kwota 5€, za uszkodzoną kurtkę - 15€.

Opracowanie Marcin Kucper